Kategoriler
Alışveriş Sepetiniz

Kuru Bakliyat

Bu kategoride ürün bulunamadı.

Yemek kültürümüzün bu derece gelişmiş olmasında ki en büyük etkenlerden birisinin, bereketli topraklarımızda yetiştirdiğimiz birbirinden kaliteli ürünler olduğu aşikar. Bu bereketli topraklardan yetişen en önemli yiyeceklerin başında da kuru bakliyatlar geliyor. Genel olarak kıyı bölgelerdeki obalarda yetişebilen kuru bakliyatların tek istediği şey yazın da sulanabilmek ve yüksekliğin 2000 metreyi aşmaması. Zira suyu seven bu yiyecekler, soğuğa karşı da pek dayanıklı değillerdir. Hasadından sonra kuru bir ortamda muhafaza edilmesi gereken bu kuru bakliyat çeşitleri aynı an da aşırı soğuktan ve aşırı sıcaktan da uzak tutulmalıdırlar. Mutfağımızda en çok tüketilen yiyeceklerin başında gelen kuru bakliyatları daha yakından tanıyalım.

·         Fasulye: Her yöre de farklı şekilde yemeği yapılan bu kuru bakliyat çeşidi, ülkemiz ile özdeşlemiş durumdadır.

·         Nohut: Bu bakliyat, yemiş olarak da sofralarda yerini almaktadır. Çorumun ünlü leblebisinin ham maddesi bu bakliyattır. Nohut, ülkemizde en çok iç ve güney doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir.

·         Mercimek: İçinde yüksek miktarda protein bulunduran bu kuru bakliyat, ülkemizin her bölgesinde yetiştirilebilir. Yeşil, kırmızı, siyah ve sarı olmak üzere dört adet çeşidi vardır.

·         Bakla: Baklagiller familyasına adını vermiştir. İç Anadolu da dolmaların içerisinde onlara tat veren ürünlerdendir.

·         Bezelye: B vitamini deposu olan bir üründür. İçinde bulanan protein, fosfor ve nişasta ile gayet faydalıdır. Özellikle et ile birlikte yapıldığında faydası daha da artmaktadır.

·         Soya Fasulyesi: Birçok ürünün içinde olan ve gün geçtikçe kullanım alanı genişleyen bu kuru bakliyat, genelde hamur işlerinde yerini almaktadır.

·         Börülce: İçinde bol miktarda protein ve nişasta bulunan bu bakliyat hem kuru hem de yaş olarak tüketilebilmektedir.

·         Barbunya: Eğer mevsiminde tüketirseniz çok daha sağlıklı olacak olan bu bakliyat genel olarak ilk bahar ve yaz aylarında hasat edilir.

Değindiğimiz bütün bu kuru bakliyat ürünlerinde dikkat etmemiz gereken nokta, bakliyatların taze ve kaliteli olması gerektiğidir. Yıllardan beri kaliteli ürün tedarikinde bulunan Piridex, kuru bakliyatta güvenebileceğiniz en iyi markadır.  Yazı Tahtası Kalemleri

Whatsapp
SEO