Kategoriler
Alışveriş Sepetiniz

Cep Telefonları

Bu kategoride ürün bulunamadı.

Cep Telefonları

Cep telefonları günümüzde çok yaygın olan, çok geniş kapsamlı olması ve taşınma kolaylığı ile bilinen bir aygıttır. Gencinden yaşlısına çoğu kişide bulunan ve hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan cep telefonlarının asıl işleri haberleşmeyi sağlamakken 21. Yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler ışığında artık cep telefonları çok ileri düzey bir duruma gelmiştir.

Cep telefonları veri giriş özelliğine ve gövde çeşidine göre iki gruba onlar da alt başlıklara ayrılmaktadır. Veri girişindeki farklılık başlığı altında tuş takımlı ve dokunmatik olmak üzere iki gruba ayrılmaktadırlar. Biz dokunmatiği günümüzde en yaygın olan tür olduğu için en son ele alacağız. Tuş takımlılar da kendi arasında alfanümerik ve klavyeli olmak üzere iki türe ayrılır. Alfanümerik telefonlarda telefonun üstüne atanmış fiziksel ve rakam belirten tuşlara, bu tuşların içinde de alfabedeki harflerin sıralı bir şekilde ayrıldığını görürüz. Klavyelilerde ise alfabenin bütün harfleri için ayrı ve rakamlar içinde ayrı tuşlar bulunmaktadır. Gövde çeşidine göre ise cep telefonları normal (düz), kapaklı ve kızaklı (kayan kapağa ya da kaydırağa sahip olan) olmak üzere üç gruba ayrılır. Normal veya diğer adıyla düz telefonlarda ekran ve tuş takımı bulunur. Tuş takımını ya da ekranı koruyacak herhangi bir eklenti yoktur. Kapaklı telefonlarda adından da anlaşılacağı üzere ekran ve tuş takımının dışında koruyucu bir kapak bulunur ve ekran ile tuş takımı bir menteşe yardımıyla üst üste denk gelecek şekilde katlanır. Kızaklı telefonlar ise iki tane kızak üzerinde bulunan ekran ve tuş takımının hareketinden ibarettir. Ekran dışarı bakan kısımda kalır.

Dokunmatik telefonlar işlevsellik yönünden günümüzün en yaygın telefon grubudur. Çoğunda internet erişimi mevcuttur ve zaten internetin her türlü dünyaya kapı açtığını tekrardan burada anlatmamıza gerek yok. Dokunmatik telefonlarda oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir, işlerinizi halledebilir, fotoğraf ya da video çekebilirsiniz. Eğer sizde kendinize bir cep telefonu bakıyorsanız işinde uzman Piridex.com adresine bir göz atmanızı öneririz.

Whatsapp
SEO