Kategoriler
Alışveriş Sepetiniz

Şarj ve Data Kablosu

Bu kategoride ürün bulunamadı.

Şarj ve Data Kablosu

Şarj ve data kablosu denince aklımıza günümüzün belki de en yaygın olanlarından USB bağlantılı kablolar gelmektedir. Bilgisayarlarda ve diğer pek çok elektronik cihazda USB bağlantısı mevcuttur ve birçoğunun kutusundan da USB kablosu ve şarj adaptörü çıkmaktadır. Bu bilindik bir gerçek ama birçok kişi USB tipindeki kabloların türlerini ve özelliklerini bilmiyor. Belki hepsi şarj etmekle ve data transferi yapmakla aynı görevi gerçekleştiriyor ancak bu şarj ve data kablolarının da farklı türleri var.

USB’nin açılımı “Universal SerialBus” yani “Evrensel Seri Veriyolu” anlamına gelmektedir. Adı üstünde seri yapılı bir bağlantı biçimidir. Evrensel olmayı amaçlayan USB’nin son yıllarda birçok farklı modeli çıkmıştır. Peki evrensel olmayı amaçlayan bu şarj ve data kablosunun neden farklı türevleri çıktı diye soracak olursanız aslında cevabı çok basit. Yeni tip USB’ler eskisine oranla daha yüksek hızda şarj ve data transferinin gerçekleşmesini sağlıyor. Bu yeni türlere birkaç örnek verecek olursak;

·         Type-A: Klavye, mouse vb. aletlerin kabolarının ucunda yer alır,

·         Type-B: Güç gerektiren işlerde bilgisayara bağlamak için kullanılır. Genellikle yazıcılarda daha çok kullanılır.

·         Mini-USB: Micro-USB'den önce telefonlarda kullanılan ve günümüzde halen bazı kameralarda kullanılan kablo.

·         Micro-USB: Apple dışında neredeyse her üreticinin telefon girişine uyumlu kablo.

·         Type-C: Yeni dönem cihazlarında kendisine daha çok yer verilen bu tür diğerlerinden çok daha hızlı veri transferi yapabilmekte ve güç taşıyabilmektedir. İki yönlü de takılabilmesiyle bilinir.

Siz de kendinize bir şarj ve data kablosu bakıyorsanız Piridex.com adresine bir göz atabilirsiniz.

Whatsapp
SEO